مقالات کاغذ

تاریخچه کاغذ

تاریخچه کاغذ

قبل از اختراع کاغذ ، انسان ها از سنگ، ورقه های خاک رس، پاپیروس و یا پوست برای نوشتن و ثبت منابع استفاده می نموده اند. در حدود ۲۴۰۰ سال قبل از میلاد، مصریان باستان نخستین نوع کاغذ را، با روی هم قرار دادن و فشردن لایه های نازک ساقه گیاه پاپیروس به یکدیگر تهیه کردند و روی آن می نوشتند.

اما تاریخ نویسان اختراع هنر کاغذ سازی را به چینی ها نسبت می دهند. تاریخ دقیق این اختراع مشخص نبوده ولی اغلب آن را به حدود ۱۰۵ میلادی ثبت می کنند زیرا در این سال ساخت کاغذ به طور رسمی بوسیله تسایلون مخترع کاغذ به امپراطور چین گزارش شد. در آن زمان از پوست داخلی یک نوع درخت توت و ساقه ی نی استفاده می شد.
روش ساخت آنها به این صورت بود که ساقه ی نی را به صورت دسته بندی شده داخل آب و گل می انداختند سپس به قطعات کوچک تقسیم کرده و می کوبیدند، پس از آن داخل وانی می ریختند و یک قالب توری از آن در می آوردند که روی این طوری لایه ای از الیاف جمع می شد، پس از آن، روی یک سطح داغ می انداختند و خشک می کردند و در حال خشک شدن اتو می کردند تا صاف شود سپس در داخل چسب می انداختند. امروزه نیز کاغذ را به این شکل تولید می کنند، با این تفاوت که قالب و ظرفیت تولید آن تغییر کرده است.

چینی ها کاغذ سازی را ابداع کردند و در قرن ششم اولین کارخانه کاغذ سازی را در سمرقند احداث کردند.(در آن زمان شهر سمرقند شهر صنعتی آن منطقه بود.) در سال ۷۰۴ میلادی سمرقند به دست مسلمانان تسخیرشد وبدین ترتیب مسلمانان هنر ساخت کاغذ را از چینی ها آموختند. اما کماکان چینی ها تحت حراست مسلمانان درآنجا کاغذ می ساختند تا این که در سال ۱۹۷۵ میلادی تعدادی کارگر چینی را از سمرقند به بغداد بردند و یک کارخانه کاغذ در بغداد احداث کردند. کاری که مسلمانان در توسعه صنعت کاغذ کردند این است که به جای نی از پارچه کهنه برای تولید کاغذ استفاده کردند و به مدت ۵۰۰ سال تحت حفاطت و حراست دولتی این کارخانه در حال فعالیت بود تا این که در قرن ۱۲ هنر کاغذ سازی از فلسطین وسوریه به اروپا انتقال یافت. در قرن دوازدهم جنگ های صلیبی به وقوع پیوست و هنر کاغذ سازی توسط کارگران ابتدا به اسپانیا منتقل شد. اسپانیایی ها برای خرد کردن و کوبیدن از آسیاب ابی استفاده کردند و به جای توری حصیری از توری فلزی استفاده کردند. سپس از اسپانیا به فرانسه، ایتالیا، هلند و … انتقال پیدا کرد. در ان زمان هلندی ها دستگاهی به نام کوبنده هلندر اختراع کردند. سپس ایتالیایی ها هنر(چاپ) علامت های پنهانی در داخل کاغذ را اختراع کردند. آلمانی- ها (کورنبرگ) دستگاه چاپ را اختراع کردند و دستگاه چاپ باعث پیشرفت صنعت کاغذ سازی در جهان شد. انگلیسی ها آخرین کشوری بودند که هنر کاغذ سازی را یاد گرفتند.

در تمام این سالها کاغذ به صورت دستی ساخته می شد تا این که در سال ۱۹۹۸ یک شاگرد چاپ خانه به نام لوئیس رابرت موفق به ساخت ماشینی شد که می توانست کاغذ هایی به طول ۱۵-۱۲ متر بسازد اما به دلیل این که او امکانات مالی نداشت اختراع خودش را به کارخانه دار فرانسوی فروخت و این کارخانه دار فرانسوی به لندن رفت و در آنجا با دو برادر به نام های فورد و رینر آشنا شد، آنها هم به این ماشین علاقه مند شدند و روی آن سرمایه گذاری کردند.
در سال ۱۷۰۴ اولین ماشین کاغذ سازی ساخته شد و به یاد این دو برادر اسم این ماشین را فورد رینر گذاشتند.

author-avatar

درباره admin2

فروش کاغذ a4|پخش کاغذ a4|فروش اینترنتی کاغذ آ4|قیمت کاغذa4 خرید آنلاین و قیمت انواع کاغذ و ورق A4 و A3 بی خط، خط دار، رنگی، سفید و برچسب دار، اشتنباخ، پی اچ.فتوگلاسه ، کالرکپی، موندی ،عروسکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *